Konečný přechod z původního standardu pozemního televizního vysílání na nový standard DVB-T2 se neúprosně blíží. Diváci by tedy neměli zahálet a pustit se do řešení situace, která si vyžádá nákup nových zařízení do domácnosti. Za relativně krátkou dobu totiž lidé, kterým se nechce do nových přístrojů investovat, zcela přijdou o pozemní televizní vysílání. Pro ty, kteří nevědí, co všechno jim umožní přijímat televizní signál běžící na DVB-T2, jsme připravili krátký přehled. Zmíníme však i další řešení, které většinou nic speciálního nevyžaduje a vyřeší celý problém DVB-T2 hladce a jednoduše.

DVB-T2

Nová televize, nebo nový set-top box?

Nákup nové televize je poměrně zdlouhavý a ne zrovna levný proces. Platí to zejména tehdy, pokud si potrpíte na kvalitní obraz a extra funkce. Pro příjem DVB-T2 potřebujete televizor, který si poradí nejenom s tímto novým standardem, ale také i s jeho kodekem HEVC. Velmi jednoduše řečeno je kodek způsob, kterým je obraz skládán (kódován) a posléze rozkládán. Televize schopná přijímat DVB-T2, ale neschopná rozbalit obraz v HEVC, je pak v podstatě pouze velmi předražené rádio. Před nákupem si tedy dávejte dobrý pozor a vybírejte pouze ty modely, které na sobě nesou certifikát s označením „DVB-T2 ověřeno”. Tato nenápadná nálepka vám zaručí, že zakoupený přijímač bude opravdu fungovat tak, jak má.

Ne každý samozřejmě musí hned běžet pro novou televizi, mnohdy stačí nakoupit nový set-top box. I set-top-boxy najdete s označením „DVB-T2 ověřeno” a měly by dokázat přivést signál DVB-T2 do skoro každé televize. Liší se mezi sebou především způsobem zapojení (záleží na tom, jakou televizi máte). K novému set-top-boxu nemusíte kupovat novou anténu za předpokladu, že nepřijímáte televizní signál v bytovém domě skrze společnou anténu. Nákup set-top boxu je zřejmě nejoblíbenější cestou, jak nadcházející přechodu na DVB-T2 vyřešit.

Jak je na tom anténa?

Jestliže žijete v bytovém domě, kde spolu nájemníci přijímají televizní signál skrze společnou anténu na domě, pak se nevyhnete dalšímu zásahu do peněženky. Aby společná anténa dokázala zpracovat signál DVB-T2, pak musí dojít k určitým úpravám v jejím nastavení. Proto byste se měli s ostatními lidmi v domě co nejdříve dohodnout a zavolat anténního technika, který tyto úpravy provede. Pozor! Neznamená to nutně, že po provedení změn na anténě odpadá jednotlivým domácnostem potřeba zakoupit set-top box. Dobře se domluvte s vaším anténářem a zjistěte, jestli i přes úpravy antény nemusíte investovat i do samostatného set-top-boxu pro jednotlivé televize v domě.

A nešlo by to jinak?

Náhradních řešení pro potíže s DVB-T2 existuje několik, ale žádné nenabízejí tolik výhod jako IPTV neboli internetová televize. Nebaví vás reklamy? Pouze s IPTV je můžete přeskočit. Pravidelně přicházíte kvůli práci a rodinným povinnostem o oblíbené pořady? IPTV vám umožní přehrávat vše zpětně, a to až o 7 dní nazpátek. Místo starostí navíc je IPTV skutečným řešením, které přináší do života uživatelů zlepšení, ne pouze drahý způsob zachování původní kvality.

Námi nabízená CHYTRÁ TELEVIZE KUKI vyřeší problém s novými standardy televizního vysílání jednou provždy. Neváhejte nás proto kontaktovat, rádi vám představíme možné balíčky programů a možnosti řešení ve vaší lokalitě.

Zdroj: a1m.cz

Mohlo by vás zajímat