Včera večer okolo 19:00 se nad Vlašim dostala avízovaná velká bouřka, její intenzita byla opravdu velká, hlavně co se týkalo přívalů vody a síly větru (napůl zlomené stromy v centru města se moc často nevidí).

Sled událostí byl rychlý. Během několika minut došlo k zaplavení části rozvodny v Římovicích a bez energie se tak ocitla nejen Vlašim, ale i velká část kraje. Opravy trvaly ČEZu až do cca 2:00, kdy byly postupně dodávky elektřiny obnovovány. My jsme ještě jako perličku museli řešit zaplavení suterénu na našem centrálním bodě ve Vlašimi, kam se voda dostala z výkopů pro výměnu teplovodů. Během výpadku energie došlo postupně k výpadku internetu v mnoha lokalitách a během části noci v celé síti.

Od 4:00 ráno jsme v terénu a provádíme opravy. Stále je ještě bezproudí mezi Velíší a Louňovice pod Blaníkem. Dále došlo k poškození spojů 10,5 GHz směrem na Zruč nad Sázavou a Ovčíny – ty se prioritně řeší.

Nyní okolo 8:30 jsou hlavní linky v provozu, Ovčíny běží po záloze. Přibyly další poruchy na menších vysílačích – řešíme, jak nejrychleji umíme.

Během dopoledne byly vyřešeny poruchy na vysílačích ve Zbizubech, Tichonicích, Bezděkově. Stále trvají problémy s elektřinou mezi Kondrací a Velíší, v okolí Tehova, Ovčín a Českého Šternberka. ČEZ termíny oprav nezná, ale ještě to zřejmě chvíli potrvá z důvodů mnohočetných pádů stromů na vedení VN a NN.

Po 13:00 byla elektřina obnovena v oblasti Českého Šternberka, ve 14:30 v oblasti Dubu, Ostrova a Kondrace. Okolo 17:30 v oblasti Ovčín. Pro ilustraci přikládám foto z dané oblasti (stromy i sloupy el. napětí se lámaly jako sirky) :

Podle informací dosáhla rychlost větru okolo Vlašimi přes 140 km / hod, což je více než rychlost orkánu. ČEZ pracuje jak může, bez energie stále zůstávají obce Římovice (oprava 19:30), Dalkovice (oprava 19:00), Roudný, Hradiště a část Miřetic. Situaci sledujeme.

Opravy pokračují i 31.7.:

Bez energie jsou stále celé obce Hradiště a Roudný – ČEZ sem staví v podstatě zcela nové vedení, jelikož to původní téměř neexistuje, bude to trvat ještě celý dnešek. Během dopoledne probíhá po zapnutí energie oprava vysílače pro spodní část Miřetic. Okolo 13:00 došlo k obnovení napájení a provozu v Roudném. Stále ještě po 48 hodinách nejde elektřina v obci Hradiště. Ta se povedla obnovit po 19:30.

V posledním bodě sítě, v obci Myslíč byl provoz obnoven až ve 22:15. Od této doby je celá naše síť po této vichřici plně provozuschopná. Následky byly velice podobné jako měl orkán Kyril před několika lety, jen na jiné oblasti kraje. Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace.

Mohlo by vás zajímat